Një shtrembërim I VLERAVE

Dy tregime Tagalogisht suksesshme mbushur lajmin në dy javëve të fundit.

Ka sigurisht ishte poshtërim bujshme dhënë nga boksier Manny Pacquiao në Miguel Cotto, në procesin e fituar një të paparë 7 tituj në kategori të ndryshme peshe. Presidenti Macapagal Arroyo shpërblehet menjëherë këtë me nderimin më të lartë civil që qeveria Filipine mund të japin. Kjo nuk ka të lënduar që Pacquiao fitoi miliona në çmim dhe më në shitje kabllore, dhe një çarje në një tjetër boksier për një e mirë 50 milionë dollarë amerikanë. As fakti që ai është sërish kandidon për Kongresin, thuhet në një qytet tjetër, sepse ai ka humbur shumë në General Santos, kur ai i fundit të kandidojë për Kongres. Pacquiao ishte duke u lajmëruar si boksier më të mirë të të gjitha kohërave, besting legjenda gjoja si Sugar Ray Leonard dhe më i Madhi veten e tij, Muhamed Ali. Nëse Pacquiao nuk ishin gjallë dhe kicking, ai mund të ketë zëvendësuar Rizal si hero kombëtar.

Historia e tjetër suksesi ishte ajo e Efren Penaflorida, një Tagalogisht cili solli edukim të qindra fëmijëve të varfër në lagjet e të varfërve duke përdorur një karrocë improvizuar druri, materiale të huazuara arsim, dhe një grup i guximshëm i vullnetarëve. Ai nuk ishte i famshëm. Ai nuk ka pasur vetë emisionin e tij televiziv. Ai nuk kishte të holla. Ai as që ka pasur të bëjë atë që ai e bën. Ai mund aq lehtë kanë zgjedhur një rrugë se meshkujt shumica e të rinjve të marrë, ndoshta punoni në një zyrë dhe të shkoj në shtëpi për një familje. Megjithatë, ai zgjodhi për të bërë një ndryshim në jetën e të tjerëve. Për të qenë CNN Hero i Vitit ai mori 100,000 USD, ndryshim të vogël në krahasim me miliona Pacquiao së. Por kush bëri adhuroj publik Tagalogisht më shumë, boksieri i njohur ndërkombëtarisht me të gjitha pasuritë e tij dhe hipur magjepsës në makinat e tij luksoze apo të përulurve, edukator i panjohur në lagjet e varfëra shtyn karrocën e tij të improvizuar prej druri dhe si Piper laraman duke luajtur muzikën e shpresës për qindra e fëmijëve që mund të përballojë vetëm shpresë në jetën e tyre. Pse duhet ajo të marrë një i huaj për të njohur këtë hero në mesin tonë? Pse duhet çmime dhe tituj të shkojnë në dikë që e prish fytyrën e një burri tjetër për të jetuar në vend të dikujt që i ka kushtuar jetën e tij për të bërë një ndryshim ?? Am I humbur diçka këtu ... huh ??

Aksion

Lini një Përgjigju