ПОНИШТУВАЊЕ Филипини

 

 

 

 

ПОНИШТУВАЊЕ во Филипини

 

  Десетте ПРАШАЊА ЗА ПОНИШТУВАЊЕ сакате да побарате од вашиот адвокат но се плашеле да го стори тоа

 

Речиси секој веб-сајт на Филипините Адвокатите на семејството ќе има во една форма   или на друг дел за прашања и одговори, или на сеприсутниот Најчесто поставувани прашања. Како адвокат, би можел да се однесуваат многу добро на овие прашања и одговори, бидејќи тие се најмногу што ќе најдете во правна учебници. Но, јас често се прашував дали е или не   обичните лаик, работник на договорот во странство, или, едноставно, оној кој се размислува за добивање на поништување може да се разбере сите правни goobledook. Нормално, овие Најчесто поставувани прашања веќе одамна досаден и многу технички формулирани, со оние кои котираат одредби и одлуките на Врховниот суд. Во нашиот скромен обид за прашања и одговори, решивме да ги намали прашања до 10 и да се избегне legalese. Тоа не е нашата цел да го презентира најдоброто ЧПП Поништување на Филипините, само нашата цел е да се разбере добро.

 

1)        Што е   поништување?  

Слика marraige како договор, обврзувачки договор меѓу две лица, по можност и во повеќето надлежности, помеѓу еден маж и една жена. Исто како и повеќето Значи договори, тоа би можело да биде валиден, voidable, или неважечки. Тоа важи ако сите негови компоненти се присутни, односно, согласност, објект, и потрошувачка (или euphemistcially испорака, како и во договорот за продажба). Во брак, се разбира, согласноста е "да" во спојување на еден маж и една жена во брак, свети или на друг начин. Целта на курсот е на Сојузот на партии кои во очите на законот ги прави "еден". И на крај, но не помалку важно, е конзумирањето кој во бракот е нашироко се смета за физички (или сексуална) Сојуз. Многу дебата иако е направен од тоа дали или не е бракот може да постои без секс, барем на почетокот

Како и да е, да се вратам на нашата аналогија, ако постои било каква неправилност во согласност ("јас се направи '), објектот (се приклучи заедно како маж и жена), или потрошувачка (или испорака во повеќе од еден начин, помилување на игра на зборови), а потоа на важноста на договорот е доведено во прашање. Во поништување, дефектот генерално мора да влезе во игра по прославата на бракот или во една построга смисла мора да постоеле во време на, ако тоа не е само по себе и сам ја предизвикува, на прославата на бракот. Работи како измама, како во случајот на жената која ја крие фактот дека таа е бремена од еден човек не е нејзиниот сопруг, кој се согласи на брак на претпоставката дека тој е татко на детето. Бракот е валидна во почетокот, но поради измама, тоа е валидна се додека не се поништени. Нормално, постојат периоди во кои поништување може да се поднесе.

 

Со развод, од друга страна, и ова е начинот на терминот генерално е разбрана во повеќето надлежности им овозможува за развод, дефектот е манифестирано по прославата на бракот. Работи како злогласните "irreconcillable разлики", "не е виновен развод", или "консенсуална развод" се општи. Вие не секогаш треба да имаат специфична причина да го прекине бракот, освен договор на сопружниците.

Законска разделба едноставно кажано е поделба физички и финансиски во повеќето случаи. Тоа е суд признавање на фактот на поделба на брачните другари, а со тоа не обврзува секој од нив да се поддржуваме еден со друг или да живеат заедно како маж и жена. Слушнав ова во споредба со   Католичката концептот на чистилиште, бидејќи на брачната заедница се уште постои и двете страни не можат да се ожени на другите луѓе. Често ова не е реална ситуација и не е вообичаено се среќаваат во пракса, бидејќи додека таа се обидува да ја зачува унијата, кој во сите веројатноста може да се распадна од тогаш,   го стави правно формално одобрување (или потпис ако сакате) да не мораат да ги исполнуваат многу важно скопската обврски на соживот или конзорциум и поддршка.

 

2)        Кои се причините за поништување?

 

Технички, постои разлика меѓу традиционалната поништување и декларација за поништување на бракот под семејниот закон. Основната разлика е во тоа што на основи кои доведуваат до поништување се предмет на она што е познато како ратификација од страна на соживот, што значи дека додека земјата може да постоеле во времето на бракот (како што се недостаток на согласност, неспособност или измама), продолжувајќи да живеат заедно на инвалидност е removed.Often, во реалниот свет, овие основи станаа нефункционални бидејќи повеќето брачна двојка, да се соочиме со тоа, постојат заедно: по бракот.

 

Во изјава за поништување, сепак, бракот е валиден од самиот почеток. Честа ситуација е bigamous бракот, а кои се речиси универзално се смета за неважечки од самиот почеток. Тоа е во ред од самиот почеток и ништо не може да се направи со цел да се излечи дефект во договорот. Честа изданок на bigamous бракот е кога една од страните сакаат да стапат во брак по трет пат. На subquestion се појави, ако тоа е сè уште се потребни за да се поништи bigamous брак со оглед дека тоа е веќе неважечки да почне. Ако сакаме да бидат водени од страна на одлуките на Врховниот суд може да има потреба да имаат дури и bigamous брак прогласени за ништовни и неважечки, бидејќи партиите не може да се дозволи да се претпостави на инвалидност себе или дури и да имаат корист од сопствените дела што доведе до невалидноста на бракот.

  Други примери се неспособност (брак пред законската возраст од постигнување согласност со која варира од една јурисдикција на следната година), недостаток на согласност, како и во "пиштол застрелан свадба", инцестуозен (обично помеѓу descendatn и директна асцедент) simualtions како свадба помеѓу двајца мажи или две жени (само ако не е дозволено со закон на одредена држава).

А заеднички јазик се среќаваат во пракса е "psychologicial неспособност", бидејќи, како што рече, другите основи за традиционална поништување би станаа нефункционални поради соживот и можеби поради тоа што е фати сите основа на тоа се спротивстави и прецизна дефиниција од страна на судовите.

               

 

 

 

 

 

 

 

3)        Што е   психолошки неспособност?

 

Се чини дека терминот психолошки неспособност е релативно популарна еден меѓу Филипинци, но широко неразбран. Заеднички и погрешно сфаќање граничи со лудило, ако не лудило себе, кои често создава аверзија кон бараат поништување на бракот. Впрочем, кој ќе признаам до лудило или поконкретно брак лудо. Член 36 од семејството законик на Филипините кој за прв пат од јапонската окупација дозволено за имиџ на развод на Филипините преку декларација за поништување на брак, кога една или двете страни е психички неспособен, всушност не се дефинираат рок напуштање на судовите да се развие правна рамка за тоа. Тоа е, рече дека оваа одредба од законот е навистина еден вид компромис помеѓу Филипините католичка црква (која поради некоја причина ќе се спротивстави на апсолутна закон за развод на Филипините) и групата на правни извори на светлина која ја подготвија за семејство. Точно е доволно, судска практика се разви дефиниција врз основа на почетокот и, главно, на Canon закон, напредувајќи кон клиничка форма на неспособност, неговата сегашна состојба на не клинички неспособност. Можеби, терминот навистина бега definitiion, како што треба, ако тоа е да се развива законски, само насоки биде неисполнување на основните обврски на бракот. Услови, како што се хомосексуалноста, дрога или злоупотреба на супстанции, физички, вербални, психолошки и економска злоупотреба, меѓу другите, се користи да се дефинира терминот.

 

 

4)        Како можам да започнете со процесот на поништување?

Првиот чекор ќе биде да се добие адвокат, пожелно е специјалист во областа на поништување на бракот. Направите вашиот малку истражувања. Земете онлајн. Читајте за правници, адвокати, нотари (како што се познати во Велика Британија), и правни фирми. Прашајте семејство и пријатели за препораки. Не решаваат за   сомнителни брзи понудена на интернет или на друго место.   Вие ќе најдете домаќин на луѓето (за жал имам слушнато дека други легитимни адвокатите се во неа, како и) кои ќе ви ветувам на Месечината и ѕвездите, поништување во 2 недели без никакви проблеми, не настапи, а во некои случаи не адвокати или адвокати се вклучени и гарантира 100%. Се сеќавате на стариот поговорка дека ако тоа звучи премногу добро да биде вистина, тогаш тоа е веројатно измама. Запомни премногу дека адвокатите и ако тие се во вредност од нивната сол не се дозволени етички да се гарантира исходот на случаи.

Вториот чекор ќе биде да го напишете вашиот брачен историја. Ова е детален наративен на вашиот брак од времето сте се сретнале со вас брачен другар, опис на проектот, средниот дел, и на крајот на вашата врска, случај предизвикана поделба на вашиот, со фокус на личноста на вашиот сопружник и она што за него / неа во твојот ум доведе до распад на врската.

 

Третиот чекор ќе биде процесот на психолошка евалуација. Ова се разликува од еден психолог на следната. Вашиот адвокат нормално би го препорачал психолог / психијатар кој ќе го направи евалуација и да биде сведок во суд. Дури и судски персонал ќе има recommnendation или два.   Трошоци за евалуација помеѓу 15.000 пезоси до високо како 40.000 пезоси. Некои се наплаќаат дополнителни дневници за сведочење во судот и стапката ќе зависи од местото на постапката. Вашиот брачен другар, ќе биде побарано да се приклучат во, но во повеќето случаи тие не учествуваат дури и во процесот на евалуација. Тогаш психолог ќе продолжи да се направи евалуација врз основа на вашите тестови и интервјуа со вас и другите лица   кој знаеше вас и вашиот брачен другар и она што се случи на бракот.

Четвртиот чекор ќе биде на изготвувањето   тогаш поднесување   на самиот Петиција. Ова е вашата работа адвокат.

По поднесувањето на петицијата, која ќе мора да се регистрирате, предметот се raffled на гранка на Регионалниот суд, каде што беше поднесена. Вашиот брачен другар сега ќе биде известен од страна на упатување на документи наречен поканата се бара од него да одговори на петицијата   во рок од 15 дена од денот на приемот на известувањето. Ако тој не се наоѓа во земјата, известувања може да му служи преку објавување.

Истрагата дослух нормално следува, кој е неформален процес со кој јавниот обвинител доделен на судот (или во некои земји тоа се raffled, како и) се бара да се утврди дали партиите се заговор да се поднесе тужба.

По истрагата на заговор, во извештајот е подготвен од страна на јавниот обвинител за наодите од неговата истрага.

Ако не се најде заговор, случајот стигне до пред судењето и вашиот брачен другар ќе биде известен повторно. Ако тој не се појави, судот ќе продолжи со одбележување на документи, определување на бројот на сведоци и распоредот на судењето.

Во текот на фазата на судењето, сведоците ќе бидат повикани. Нормално, сведоците ќе ви биде, во полза на сведоци (кој вие и вашиот брачен другар знаеше и она што се случи со вашиот брак), и психолог кој ќе сведочи за евалуација направени. Јавниот обвинител застапување на владата ќе им биде дозволено да се сомневаат на сведоците, како и.

По судењето и понудата на докази, случајот е поднесена за одлучување.  

Имајте на ум дека присуството на брачниот другар не е потребно во процесот. Во повеќето постапка за поништување, всушност,   Од друга страна во брак не учествуваат повеќе. Ова го забрзува процесот на некој начин, бидејќи ако тој прави изглед, тогаш тој, исто така, ќе им се даде можност да ги презентираат сведоци и докази.

Неспорните поништување случај на води од помеѓу 6 месеци до една година да се заврши во зависност од календарот на судот, достапноста на сведоци и други прашања како што се слобода или сопственост.

 

5)        Ако   Јас сум   во странство, можам уште да поднесе и да ги извршуваат поништување?

 

Да.   Дел од психолошка евалуација може да се направи преку е-маил и на интервју може да се направи преку VoIP, но повеќето психолози ќе побара да се види на подносителот на претставката во лице пред издавањето на евалуација. Исто така, по изготвувањето на барање, можете да ја потпишат петицијата за присуство на Филипините конзул овластен да ги презема заклетва најблискиот вашето место на живеење. Тогаш најавените документи се враќаат во Филипини за поднесување на суд. Во одреден момент во постапката опишана погоре, особено во фазата на судење, ќе се бара да сведочи и се појави во судот.

 

 

 

6)        Ако јас сум веќе разведен и се оженил во друга земја, се уште ми е потребно да се мојот брак поништи?

Тоа зависи. Ако се уште сте биле Филипински граѓаните во моментот кога ќе се добијат развод тогаш се уште ќе се бара под Филипините закони за да добие поништување, ако имате намера да се омажи повторно. Ако веќе сте се смени државјанства, тогаш не може да има потреба поништување повеќе да се ожени повторно. Сепак, постои една сива зона кога ви се случува да се премажи друг Филипински во Филипини и во тој случај можеби ќе треба да се вашиот развод признати во Филипините во прв план. Постои уште една сива зона во случај на двоен државјанин на Филипините.

7)        Што се случува со моите деца и нашите имоти во случај на поништување?

Односи имотот се завршени, а средствата се подели и / или ликвидирани од страна на судот, освен ако страните не може да дојде до договор во врска со ова, со одобрение на судот.

Колку што притвор е загрижен, на општо правило е заеднички притвор од страна на маж и жена, освен ако децата се под 7 години и во тој случај се претпоставува, притвор им се дава на мајката со соодветните visitorial привилегии за татко. Примарна грижа сепак во прашања притвор е секогаш во најдобар интерес на детето.

 

 

 

8) Колку ќе ме чини поништување?

Ах, конечно, пословичен прашањето. Тоа зависи од текот на адвокатите што ќе го изберете, местото на одржување на предметот (надвор од градот случаи обично вклучува повеќе трошоци и трошоци), на прашања кои се вклучени (имотните прашања и притвор), психологот избрани да се направи евалуација, меѓу другите фактори .

9)        Кога ќе поднесе петиција, како сум се гарантира да се добие поништување?

Не, на крајот на краиштата не постојат гаранции во животот. Адвокатите како што рековме порано се не е дозволено да се гарантира исходот на случаи и треба да пазете се од оние (дури и адвокати) кои ќе ви ветувам дека ќе победи, бидејќи освен ако процесот се расипани или сомнителни тогаш не постои начин за него да се знае резултат. Повторно, пазете се од fixers и измами.

 

10)    Под претпоставка дека јас се добие поништување и јас имам намера да се омажи повторно, она што можам да мора да се покаже како доказ за поништување?

Обично, повеќето странски амбасади ќе бара она што е познато како Certiifcate на ниту еден брак (CENOMAR) од Државниот завод за статистика.   По одлуката е донесена во случај поништување, копии се испраќаат до Канцеларијата на Јавниот правобранител, локалните граѓански регистратори на местото каде што судот седи и каде е регистриран на договорот брак,   и се разбира на самите партии. По прекин од 15 дена   на правосилноста на одлуката и сертификат за финални се издава од страна на судот кој ја донел одлуката. Овој сертификат е коментари на задниот дел на договорот брак на датотеката со локалните граѓански регистратор каде што првично беше снимен и конечно одобрени на НСИ кои потоа ја издава CENOMAR.

Сподели

37 Responses to "ПОНИШТУВАЊЕ Филипини"

 1. Марлен Вотсон вели:

  is it true that after ten years and the spouse no where to found, is automatically void???

 2. OZboy Says:

  4.) The second step would be to write your marital history. This is a detailed narrative of your marriage from the time you met you spouse, a description of the start, middle portion, and end of your relationship, the event that precipitated your separation, with a focus on the personality of your spouse and what about him/her in your mind led to the break up of the relationship.

  — with the story, do i include when we have sex, or how often? I think it would not be appropriate if i include them in my stories. And, should the story be detailed?

 3. ana2008 Says:

  gud am, i got married with my swiss husband here in manila after 1 year i found out my husband still merried with his 1st wife..
  sudenly ive no contact anymore with him for almost 3 months now no support as well..
  what would i do now?
  is my mariage is legal?
  how can i change my status again being single?
  i cannot afford annulment?

  thanks..

 4. lyn Says:

  what are the requirements needed to file for annulment on the grounds of bigamous marriage? does it take lesser time?

 5. mike santos Says:

  Can a husband and wife who documented an agreement of separation signed by husband and wife, the barangay officials and this document was notarized declare that they are free to love other persons (At wala na silang pakialaman kung ano man gawin nila sa buhay nila), Is this ok? What if the husband get relationship to other girl and this girl get pregnant, is this ok? Is the notarized document above dated 7 years ago can use as evidence as grounds for declaring a marriage null and void (since the husband and wife are separated for 7 years and counting, and did not perform their marital obligation)?

 6. FRANK CHAVEZ Says:

  This article is really informative, but why is divorce not allowed here?

 7. shaine Says:

  Здраво! I am just wondering if how long should it take for someone to get married again after the annulment.

 8. abel Says:

  my friends wife wants to get annulment because he has cheated on her and has physically abused her. If he dont sign annulment papers can she still get annul?

 9. lorenz Says:

  are there lawyers who are pro bono in annulment?

 10. rodella vea Says:

  само сакам да прашам. Јас само се оженив оваа последна Април 13, 2009 и мојот сопруг сака seperation (поништување) јас не знам как е најлесно да се направи? Тој е во Канада (тој е frenc-канадски / канадските национални) јас не знам как треба да направам? Ве молиме совети мене

 11. Freya вели:

  Добар ден.

  Јас сум сериозно им е потребна совети и насоки.

  Мојот љубовник и јас сме многу сериозни во врска со едни со други. И планираат да се венчаат. Проблемот е во тоа што неговата сеуште во брак иако тие се одвоени за повеќе од четири години. Сопругата претвора во рогоносец, додека бил во странство на работа.

  Тој може да се плати за поништување - проблемот е што јас сум Iglesia. Законот во нашата религија се наведува дека не можам да се омажи за него, иако неговиот поништени од првиот брак.

  Но, можеме да стапат во брак - без согласност на религијата? Или она што јас се обидувам да го кажам е - тоа е за нас е можно да се венчаат во Законот Филипините?

  Ви благодарам, и навистина чекаат одговор на моите прашања и истраги. Можете да ме контактирате преку мојата е-маил на: freyavida17@yahoo.com

  Ви благодарам многу и имаат прекрасна ден напред.

  Со почит,

  Freya

 12. admin вели:

  Здраво Freya:
  Во нашите закони, постои принципот на одвоеност на црквата и државата. Ова е многу очигледно во прашања кои вклучуваат бракот и семејството, каде актите на Црквата или државата не се обврзувачки за други. Во вашиот случај, на пример, вие и вашиот дечко ќе можат легално да стапат во брак по неговото поништување, дури и ако поништувањето не е дозволено од својата вера. Но, важно е дека ќе го заврши својот поништување прво пред да се ожени. Инаку, тој може да се смета за одговорна за бигамија.

 13. Амана вели:

  Јас навистина сум многу желни да знам дали сум дозволено да поднесе барање за поништување дури и ако имам случај на бигамија? Јас ќе пристигне на sobpoena и имав appearnce во судот, но никој од подносителот на претставката дојде ... Сега сум тука во странство, ќе можам некогаш да им биде дозволено да поднесе барање за поништување? молам да ми помогнете како што сум јас многу желни да започне моето барање за поништување.

 14. РЕН вели:

  Здраво,
  само сакав да се распрашува Одг: мојот поништување план во Филипини. Јас се применуваат на "престанок на бракот" во Калифорнија. но првично се венчаа во Филипини. јас сум еден американски државјанин, кога имавме нашиот брак е распуштен, но мојот сопруг се уште Филипински граѓанин. Јас сум тука во Калифорнија и тој беше таму во Филипини. Јас само сакав да знам, она што треба да направам сега, coz верував дека ние немаме развод во Phils? тие треба да го прифати "престанок на бракот", дека сме имале fr Калифорнија? ние треба да треба да одат на суд за тоа?
  благодарност.

 15. lisa вели:

  Здраво, јас сум прашуваат дали се во брак со странец е, исто така, ја истата процедура? мојот сопруг е мамење на мене и тој не го негира. е доволно за мене да поднесе поништување таа причина?

 16. ЈП вели:

  Gud часот, јас бев во брак пред 7 години, и бевме разделени октомври 2008 година, што го оставив во кратки. Сакам да поднесе поништување за нас да се смират. Јас сум во моментов живеат со друга девојка ,. мојата поранешна сопруга не знае за it..i исто така, побара мојата поранешна сопруга дека сакам да поднесе поништување и таа рече нејзиниот ред, но јас не имате било какви докази, бидејќи тоа беше само разговор ... колку ќе ме чини? и ако ние agrre да имаат нашите поништување ние се уште треба да се оди на процесот на судење? бидејќи тоа е веќе заедничка одлука?
  отколку што се надевам дека ќе може да ми одговори, па можев да започне поднесување на поништување ..
  Ви благодарам

 17. Марија вели:

  Јас би сакал да знам како да се промени моето презиме после поништување.
  Мојот брак се поништува веќе и јас сакам да го користите еден моето име.
  Im во моментов работат во САД.
  Ви благодариме

 18. Addy вели:

  Здраво, Сакам да знам дали тоа е во ред да се уште го користат презимето на мажот по поништување или тоа е навистина потребно да го смени? Како за деца "презиме? Тие ќе се промени, исто така?

  "Кос брак моите родители се веќе поништени но мајка ми се уште е користење презиме татко ми. но татко ми веќе во брак некој друг, иако таа девојка не е користење презиме татко ми. Во ред е тоа?

 19. Ева Култхард вели:

  Велики пост. Само се тетеравеше низ одличен сајт со Велика Британија владини документи на неа - http://www.officialdocumentwatch.com е навистина добро направен сајт и да им се чини дека се многу до датумот - секогаш објавување на најновите Велика Британија владини документи објавени за јавноста. Вреди да се погледне.

 20. Dee вели:

  wow! Ive е во потрага по неколку дена и тоа е навистина добро! Мислев дека мажот не изложбата ќе биде основа за разрешување на случајот. Јас бев некогаш сакаат да се поврзеш со екс ми жена само за да бидете сигурни дека како im подготвени да потрошат, екс барем ќе бидат присутни кога поканет.

  се оженил за 2 години и се одвоени за 5 години. без имот и без деца. не ги извршуваат правни мерки bcoz на трошоците .. Јас немам работа и беше со земање на 2-ри разбира тогаш. Покрај тоа, екс само мене, нема претераности texted, и никогаш не слушнале од него или го видов, иако знам каде е тој. обвинува себеси .. дознав на friendster.com, тој доби некој бремена. . можев дури и одат на центри coz im на плашат од bumping во нив. чудно нели ..

  im 35 години и никогаш не помислив дека мојот живот ќе се сврти вака .. најде некој кој е gonna стап со мене .. im дури и обесхрабрување на човек bcoz im комплицирано прашање. тој е Филипински но американски државјанин. ВИ БЛАГОДАРАМ !! Јас ќе имам дечко се провери вашиот сајт :) многу љубов и поддршка! ВИ БЛАГОДАРАМ !!

 21. Dee вели:

  ох im жал за двојно објавување .. психолог / психијатар воопшто не треба да се види на екс, нели? која ќе го направи случај посилна? coz im навистина не е сигурен дали тој ќе се јави на поканата. и проект сакаат да се добие вредност од моите пари е кога ќе се поднесе :(

 22. Nenita Санчез вели:

  Здраво, јас би сакал да се распрашува за поништување. Јас сум во брак со странец, но екс ми е никаде да се најде. Но, сигурен сум дека тој се уште во Филипини. Јас сум одделен од мојот поранешен сопруг за повеќе од 8yrs сега и никогаш не го гледаме едни со други за долго време. Јас би сакал да поднесе поништување. Јас heared различни приказни и јас не знам кој да се верува. Првиот пат добив lwayer беше лажен еден. И јас не се добие една, но до сега i dont имате било какви резултатот, претпоставувам дека треба да започне целиот agian. Па отидов да побара повеќе информации за друг адвокат, но тој ми рече дека ќе ме чини многу пари. На поевтини начин да се добие мојот поништување е да се најде екс ми. Слушнав приказни како по 7yrs на поделба на бракот нема да важи повеќе. Тоа е автоматски да ги отстраните од евиденција. Но, јас не праша за тоа случај како welll на друг адвокат и таа ми кажа дека тоа не е точно. Јас се уште треба да поднесе anulment. Па јас сум навистина disperate да го најде вистинскиот одговор. Причина за нашите поделба е неговата плејбој и секогаш ме измамил со друга. Ако е потребно сведок за мамење i може да снабдување. Тоа е тешко да се направи поништување специјално за луѓе кои немаат буџет за тоа. Ве молам дозволете ми да знам за мојата ситуација, ако тоа е навистина точно ако разделени повеќе од 7yrs тогаш бракот не е повеќе валиден специјално без да се види други. И ако јас се уште треба да поднесе поништување. Исто така во мојот случај тоа колку мислите дека би можеле да бидат на expensess потребно. Ви благодарам и се надевам дека ќе слушне нешто од вас. Ви благодариме повторно и Господ Бог да благослојт. Нита

 23. nenita Санчез вели:

  Исто така, тој се користи за да ме удри, јас не отиде на медицинско легални, но за жал не сум стигнат рекорд, бидејќи јас бев да се плаши дека hewill дознав за тоа. Јас сум премногу исплашени да оди во полиција како што сите знаеме дека нема да ме слушаш. Ex ми користи да се каже дека јас немам пари, па никој нема да ме слуша. Тој рече дека тој доби пари, па тој ќе победи. Тој, исто така, велат дека да живеев во мојата земја, но јас сум ништо, бидејќи јас немам пари. Запомни пари разговори, па нема пари ништо во оваа земја. Добив пари, па јас сум цар. Никогаш не заборавајте дека зборовите, ми велат. Патем неговото државјанство е швајцарско / германски двојно државјанство. Причината зошто сум го напишала повеќе информации abput него, бидејќи јас Прочитав една од commentors велејќи дека за швајцарски нејзиниот сопруг сеуште во брак со 1 сопруга. Па јас не сум сигурен дека тоа би можело да биде екс ми. Затоа што тој планира да се венча пред со еден од неговата девојка. Мојот поранешен сопруг вика Аксел FRANK BERTSCHI, но во германскиот закон им е дозволено да се користи презиме нивната сопруга е. Затоа, тој повика неговото име Аксел Санчез или Алекс. Само во случај некој го знае. Ве молиме да направите било какви коментари. Тој е ТНТ во оваа земја. Тоа е зошто тој Чувајте се движат на различни места во Филипини. Тој никогаш не го обнови својот виза или да се прошират. Неговата причина е затоа што никој не се грижи за имиграција не ја контролира секој странец во Филипини. Тоа е се за сега, ви благодарам.

 24. цирконски вели:

  Бев принуден да се венчаат во црква затоа што веќе била бремена. но ниту еден државен wedding.I сум одвоени за повеќе од 8 години now.I се најде некој и би сакал да се ожени со him.How можам да добијам мојата црква поништување на бракот?

 25. MCD вели:

  имате силен случај против вашиот брачен другар, ако постои било обид за вас и два случаи на самоубиство убие - дали ова некако се манифестираат психолошки неспособност?

 26. Хелен quijano вели:

  прашање?

  Сакав само да се распрашува за закон од pi, Зар не е вистина дека законот пи ако брак лице кое е одвоено за повеќе од 7 години или не живеат заедно, е таму во брак празнина автоматски? или уште треба да поднесе поништување од pi, бидејќи ни im граѓанин и јас не се врати во пи повеќе од 7yaears now.Wondering ако нашиот брак уште неважечки или што? Може ли да се ожени повторно, но не и во pi,
  тука во нас обајцата ни државјанин. друго прашање? ако лицето се омажив од пи ќе поднесе прељуба ми е дека прифатливо? тогаш сакам да одам на одмор во pi, можам уште да се врати во САД без проблем е на аеродромот пи ќе се одржи мојот труд за тоа? или она што треба да направам ми треба совет.

  благодарение,
  helenq

 27. Лин вели:

  Девојката со кого мојот внук договор тајна свадба во 1996 година е канадски Филипински државјанин кого го сретнал додека во колеџ. Никогаш не живееле заедно како сопруг и сопруга под еден покрив, бидејќи тие беа извршуваат своите студии. Тој ја посети куќата на нејзините родители за време на викендите. Во 2004 година таа замина за САД за да работи како медицинска сестра. Мојот внук изгубил (ИТ) за работа во 2003 година и не беше доволно среќен да се најде друг работодавач. Од времето кога таа лево, таа веќе не комуницира со него. Потоа, во октомври 2009 година, тој открил дека се омажила за некој друг, еден Филипинец човек, на 26 декември 2008 година Мојот внук обезбеди копија од вториот брак на договорот од националната статистичка институција. Ова може да биде добра правна основа да имаат неговиот "тајна" брак поништи? Ве молиме да ни советува што да прави. Дали тој се уште треба да се подложат на психолошко неспособност преглед? Многу ќе го ценат слушнеме од тебе. Господ Бог да благослојт ~

 28. richell вели:

  Здраво, јас во брак речиси 10 години, но јас не сум среќен за мојот брак im и навивам сакам и annulmet колку долго ќе потрае? колку?

 29. Patricia вели:

  Мојот сопруг и јас бевме разделени, речиси три години now.He е во потрага за поништување со причина на психолошка способност. Што јас не се договорат, бидејќи тоа може да биде причина за губење на притвор на моите деца? Исто така, тој ми рече дека ако јас ќе се согласите вербално неговиот адвокат може да се процесот на нашето поништување кавга бесплатно и без појавување во судот?

  Ако некогаш дека тие беа во можност да се процесира и поништување беше доделена од страна на судот со оглед на фактот дека јас не се согласувам и потпишан хартијата е поништување легален? Во однос на финансиската поддршка можам да го претстави на мојот сопруг договор на континуирана својата поддршка за моите деца?

 30. bayani вели:

  hi im во моментов работното како можам да се започне мојот брак да се annuled Мојата жена и јас се одвоени од почетокот на 2006 година таа доби некој и сега дознав дека има дете со нејзиниот дечко и јас сум тука во странство ќе ја има дете може да биде основа за поднесување на поништување или она што е најдобро земјата, бидејќи можам да докажам дека таа постојано мамење на мене додека im странство Ви благодарам и љубезно ме информираше

 31. Vibien noveras Естрада вели:

  i биле во брак 18 години. мојот сопруг отиде во странство во 2001 година и не биле во контакт, бидејќи тогаш. тој не ги исполнил своите обврски на своите деца и целосно ни напуштени. Јас се чекаше, но секогаш залудно. Имам дечко кој сега се грижи за мене и моите деца и тој сака да се омажи за мене. не без контакт со мојот сопруг за речиси десет години направи нашиот брак празнина и нула? Може ли да добијам бесплатна адвокат за тоа, бидејќи јас не имаат пари да се направи овој процес? се надевам да се добие одговор ROM вас. Ве молиме испратете го вашиот одговор на мојот е-мејл додаток. и ако имате препораки, молам стори тоа. Ви благодарам и да имаат убав ден.

 32. Марија радост Окампо вели:

  Јас сум одделени со мојот прв сопруг за речиси 10yrs. сега. Но, не annuled. Во моментов, двајцата имаме уште едно семејство веќе. Јас се оженив во муслиманска земја (Дубаи, ОАЕ) со Емирати националните човек за 6 години. сега. Сакам да поднесе поништување во Филипини. Мојот сопруг сега е работа да ги променам моите државјанство. Дали јас се уште треба да поднесе поништување ако сакаме да се венчаат во Филипини? Заблагодарувајќи u однапред! Радост

 33. marc вели:

  Мојот bf е во брак 11 години со неговата сопруга. Тие имаат 2 деца. Тој ми кажа дека тој никогаш не бил среќен брак со својот живот како и досега тие биле во брак, тој беше принуден од страна на семејството (пушка свадба) на својата жена да се омажи за нивната ќерка. Тој секогаш ми кажа неговиот покајувањето и жалам што тој се ожени тој ден. Кога ќе се ожени, тој беше 20 вртење 21 и неговата сопруга е 17 вртење 18. Неговата сопруга е бремена тоа време тоа е причината зошто тој беше принуден да се ожени со неа. Тој се плашел да се врати во брак како и семејството на девојчето се закани дека ќе го убијат доколку не се направи. За 11 години, жена му го натепа и вика по него пред луѓето, покажува непочитување ставови за него и неговото семејство. Неговото семејство се плаши од неговата жена како што таа е насилен особено да ми BF. Понекогаш гледам гребнатини на неговото тело. Сега, тој ме праша да се консултираат од адвокати кои ќе му помогне да покрене постапка за поништување. Се надевам дека законот може да ни помогне. Ние, исто така, сакаат да започнат со нови нашиот живот. Ви благодарам многу!

 34. Harrie вели:

  Gud сум, јас се оженив со швајцарски мојот сопруг тука во Манила по 1 година дознав мојот сопруг се уште merried со 1 сопруга ..
  sudenly Ive веќе никаков контакт со него за речиси 3 месеци без поддршка, како и ..
  Што ќе правам сега?
  е мојот mariage е легално?
  Како можам да го променам мојот статус повторно да биде еден?
  Јас не можат да си дозволат поништување?

 35. Lyn вели:

  Јас само сакам да се распрашува за законот за бигамија во Фил, ми треба advice.kasal PO доколку СА Pinas на nagkaanak PO KMI naghiwalay DIN PO KMI по 1 година, а потоа по 7yrs nagpakasal PO доколку СА јапонски whithout поништување на мојот 1 бракот, na пребарување ko PO СА интернет ова е случај на бигамија, ayoko PO makulong став СА MGA anak кој, може да Pag ас годишно тресне maayos Ито? pls ми помогне po ... thanx однапред

 36. yhannie вели:

  ние треба да поминат низ многу истражувања, мислам судско рочиште дури и на нас двајца, мојот сопруг и јас одлучивме дека навистина сакаат поништување? Ви благодарам ..

 37. Родолфо вели:

  Јас и мојата поранешна сопруга поднесување барање за поништување. Ми треба добар адвокат и да се процени колку чини. Ние камери од camarines Norte.

Оставете Одговор